Białe Błota: Mieszkańcy i „S” kontra rosyjski węgiel

2014-10-29

Kilkudziesięcioosobowa grupa górników zmierza do Białych Błot (województwo kujawsko-pomorskie, powiat bydgoski), gdzie wesprze protest mieszkańców przeciwko istniejącemu w ich miejscowości nielegalnemu składowi węgla. Funkcjonowanie składu jest żywym dowodem na nieudolność rządu, który nie potrafi sobie poradzić ani z importem węgla do Polski, ani z jego nielegalną dystrybucją, stąd zaangażowanie Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”.

Pikieta rozpocznie się o godzinie 16. przed Urzędem Gminy Białe Błota.
– Mamy już dość bezprawia. Może razem uda się nam wygrać z nowymi królami węgla – mają nadzieję organizatorzy manifestacji.
Górnicza „S” zdecydowała się na wsparcie protestu, bo to kolejny przykład nieskuteczności polskich władz w walce z rosyjskimi gigantami węglowymi i importem węgla w ogóle.
– To, że te składy nadal funkcjonują w najlepsze świadczy o nieudolności polskiego rządu, który nie potrafi sobie z tym problemem poradzić. Nasze wsparcie dla mieszkańców Białych Błot jest kontynuacją działań prowadzonych przez górniczą „Solidarność” od lat. Zawsze byliśmy przeciwni patologiom związanym ze sprowadzaniem węgla z Rosji, a co ważniejsze: głośno o tym mówiliśmy – komentuje przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność” Jarosław Grzesik.
Podkreśla, że rosyjski węgiel znajdujący się w Białych Błotach jest teraz nielegalnie sortowany i sprzedawany. Wszyscy o tym wiedzą, tymczasem żaden szczebel władzy, zarówno samorządowej, państwowej, ani nawet wymiar sprawiedliwości nie potrafi tego procederu skutecznie zatrzymać.
W drodze powrotnej z Białych Błot górnicy zamierzają zatrzymać się w Inowrocławiu, by na miejscu okazać wsparcie swoim kolegom, pracownikom Inowrocławskich Kopalń Soli Solino SA. Od 21 października kilku z nich prowadzi protest głodowy w związku z brakiem realizacji zawartych porozumień i zapisów „pakietu socjalnego” oraz jednostronnym i bezprawnym wypowiedzeniem przez Zarząd dotychczas obowiązującego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP).
Protest zainicjowało 8 związkowców z „Solidarności”, „Solidarności 80” oraz Związku Zawodowego Górników w Polsce. Protestujący domagają się odwołania zarządu IKS Solino SA, zaprzestania zastraszania pracowników, przywrócenia do pracy zwolnionego już pracownika, przywrócenia i przestrzegania ZUZP oraz powołania niezależnej od PKN Orlen SA (właściciela Solino) rządowej komisji do oceny sprawności stanu układu logistycznego magazynów ropy i paliw.