Dekada wycięta ze stuletniej historii

2020-12-09

Dziś przypada dziesiąta rocznica przekształcenia Kopalni Węgla Kamiennego Silesia w Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia Sp. z o.o.. Zmianie uległa nie tylko nazwa. Zmienił się także właściciel, zmieniły się warunki pracy. Nie zmieniło się jedno. Od przeszło 100 lat kopalnia nadal fedruje

Do podpisania umowy doszło 9 grudnia 2010 w siedzibie Ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie.  PG SILESIA oraz Kompania Węglowa zawarły umowę, na podstawie której doszło do sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa KWK „Brzeszcze-Silesia” Ruch II „Silesia”. Warto pamiętać, że nie udałoby się tego dokonać, gdyby nie determinacja i ogromne zaangażowanie Solidarności. Pierwszymi właścicielami spółki z ramienia NSZZ Solidarność byli Grzegorz Babij i Zdzisław Pyka. W tym okresie przewodniczącym związku był Dariusz Dudek. W wyniku podpisania dokumentów PG SILESIA w pełni przejęła wszystkie aktywa KWK ”Silesia” oraz umowę koncesyjną na wydobycie węgla. Negocjacje dotyczące przejęcia majątku trwały prawie rok. Przed ostatecznym przejęciem kopalni, Inwestor zawarł Umowę Społeczną z wszystkimi organizacjami związkami działającymi na kopalni. Umowa Społeczna gwarantowała każdemu z 731 pracowników KWK ”Silesia” dalszą pracę.

Dzisiaj, w obliczu wielu zapowiedzi obecnego właściciela, jesteśmy w trakcie kolejnych zawirowań biznesowych. Jest dość prawdopodobne, że nasza kopalnia znowu zmieni właściciela. Jednak pewne jest jedno. NSZZ Solidarność skutecznie będzie walczyć o interesy Pracowników i bezpieczną przyszłość naszego zakładu pracy.