Decyzje Jastrzębskiej Spółki Węglowej o wdrożeniu oszczędności zostały zauważone na światowych rynkach. „Największy wytwórca węgla koksującego w Unii Europejskiej zmniejszył plan produkcyjny na 2014 r. o 9-12 proc i obciął wydatki inwestycyjne, by utrzymać rentowność po ostrych obniżkach cen węgla oraz w związku z bieżącą restrukturyzacją firmy” – donosi międzynarodowy portal górniczy mining.com.
Wiadomość o oszczędnościach w JSW nadeszła w momencie, gdy Polski rząd pracuje nad podzieleniem przynoszącego straty górnictwa na grupy „złych” i „dobrych” kopalń. Pierwszą grupę, jak podaje Financial Times, czekają przetasowania lub zamknięcia, podczas gdy „dobra” grupa zgromadzi najopłacalniejsze kopalnie w kraju. Jednak jakakolwiek radykalna zmiana w przemyśle zatrudniającym ponad 100 tys. osób może przypominać polityczne samobójstwo – pisze Cecilia Jasmine, dziennikarka mining.com.
Ogromne rezerwy węgla w Polsce, drugie pod względem wielkości w Europie, uchodzą na energetycznego asa w rękawie – pozwalają na niezależność od źródeł z Rosji i zapewniają dość tanie, dostępne w kraju paliwo, które przec dekady może zasilać wzrost ekonomiczny.
Odkąd jednak boom łupkowy w USA zaczął ściągać w dół ceny węgla, państwowe polskie przedsiębiorstwa górnicze stały się wyraźnie nieefektywne – pisze portal górniczy mining.com.
Polska branża węglowa przechodzi trudny okres, cztery państwowe kompanie wydobywcze dają przychód niższy niż w poprzednich latach. Szczególnie dotkliwy jest dla nich efekt niskich cen węgla, ponieważ koszty są wyższe niż w kopalniach Azji i Australii.
Kompania Węglowa, największy producent węgla w Europie, zamknęła zeszły rok odnotowała stratą w wysokości 600 mln zł (ok. 180 mln dol.) – podaje mining.com.
Akcje JSW straciły w tym roku niemal połowę wartości i 80 proc. licząc od debiutu kompanii na giełdzie w 2011 r. W pierwszym półroczu 2014 r. strata spółki wyniosła 340 mln zł netto (102 mln dol.)
Na domiar złego kraj zmaga się z dodatkowymi naciskami ze strony Unii Europejskiej, która wymaga od Polski, by odzwyczajała się od węgla ze względu na ochronę środowiska – relacjonuje portal mining.com.