W czwartek 3 lutego w Bielskim Centrum Kultury obchodzono 41. rocznicę strajku generalnego na Podbeskidziu. Jak co roku przyznano tytuł „Związkowca Roku”. Tym razem statuetka trafiła do rąk Grzegorza Babija, Przewodniczącego NSZZ „Solidarność” przy PG Silesia.
W uzasadnieniu czytamy, że tytuł został przyznany za aktywny udział w utworzeniu Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia, które doprowadziło do uratowania kopalni i miejsc pracy w 2009 roku oraz za ponowne podjęcie trudu ratowania kopalni w 2020 i 2021 roku poprzez aktywne, zwieńczone sukcesem poszukiwanie nowego właściciela. Tytuł „Związkowca Roku” przyznano przewodniczącemu Babijowi także za codzienną, żmudną i efektywną pracę związkową w swym przedsiębiorstwie i za zaangażowanie w działalność samorządową i społeczną na terenie Czechowic-Dziedzic. Odbierając statuetkę Grzegorz Babij podkreślił, że jest to wyróżnienie nie tylko dla niego, ale dla całej „Solidarności” działającej przy PG Silesia, dla wszystkich Związkowców, którzy codziennie angażują się w niełatwym okresie funkcjonowania PG Silesia, kiedy następują zmiany właścicielskie, przez co zagrożone były miejsca pracy i dotąd funkcjonujący Układ Zbiorowy.
41 rocznica strajku generalnego na Podbeskidziu była także okazją do wyróżnienia Związkowców przyznane przez Prezydenta Andrzeja Dudę medale Stulecia Odzyskania Niepodległości. Z rąk ministra Stanisława Szweda otrzymali je: Władysława Bobowska, Jerzy Borowski, Stanisław Czernecki, Helena Dobranowicz, Jolanta Duda, Renata Górnisiewicz, Kazimierz Grajcarek, Kazimierz Jafernik, Roman Jóźwiak, Henryk Juszczyk, Andrzej Kabat, Anna Kamińska, Mirosław Kierepka, Jarosław Kolmer, Aleksandra Machowiak, Aleksander Marek, Zbigniew Matlakiewicz, ks. Józef Oleszko, Barbara Orzeł, Wacław Pierzchalski, Edward Polak, Maria Romankiewicz, Urszula Rukasz, Mirosław Styczeń, Alina Świeży-Sobel, Maria Szlagura, Marcin Tyrna, Eugeniusz Widyna i Józef Wodecki.
Natomiast tytułem „Zasłużonego dla Solidarności Podbeskidzia” uhonorowani zostali: Ryszard Anus (pośmiertnie), Mirosław Biernot (pośmiertnie), Jerzy Binkowski, Krzysztof Chudzik, Janusz Gołdynia, Kazimierz Grajcarek, Henryk Juszczyk, Andrzej Kabat, Władysław Krzempek, Marian Socha i Marcin Tyrna. Należy podkreślić, że w przypadku tytułu „Zasłużony dla Solidarności Podbeskidzia” dla nas najważniejsze są dwie postacie. To oczywiście członek naszej Komisji Zakładowej Kazimierz Grajcarek oraz Mirek Biernot, który w przez lata był przewodniczącym „Solidarności” w czechowickiej rafinerii.