We wtorek, 20 sierpnia, w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia w Czechowicach-Dziedzicach odbyło się uroczyste oddanie do użytku w pełni zmodernizowanego szybu nr 2.
W pełni zmodernizowany system wyciągowy otworzy PG Silesia drogę do zwiększenia mocy produkcyjnych i dalszej poprawy efektywności operacyjnej.
Od 2010 roku Energeticky a Prumyslovy Holding (EPH), właściciel Silesii, którą nabył od Kompanii Węglowej, zainwestował w czechowicką kopalnię przeszło 750 mln zł.
Umowa na modernizację szybu oraz systemu wyciągowego została zawarta 30 listopada 2011 roku, a wykonawcą prac było konsorcjum, którego liderem była firma Siemag Tecberg Polska Sp. z o.o.
– Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia od momentu przejęcia przez EPH rozwija się zgodnie z założoną strategią, mającą na celu przede wszystkim zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa operacji – zaznaczył Michal Herman, prezes PG Silesia. – Te cele możemy osiągnąć jedynie wtedy, gdy wyposażymy pracowników w najbardziej nowoczesny sprzęt, technologie i procesy. Uruchomienie w pełni zmodernizowanego systemu wyciągowego zamyka pierwszy etap naszego programu inwestycyjnego, który będzie kontynuowany w innych obszarach. W 2014 roku planujemy osiągnąć pełne moce wydobywcze. Chcemy działać skutecznie na rzecz naszej firmy, ale i regionu.
Prezes PG Silesia w swym wystąpieniu zwrócił się również do związków zawodowych.
– Chcę podkreślić, że jesteście współtwórcami sukcesu Silesii – zaznaczył. To właśnie dzięki wielkiej determinacji związkowców z Dariuszem Dudkiem, szefem Solidarności w kopalni Silesia na czele, udało się Silesii znaleźć inwestora w postaci czeskiego EPH i wyjść na prostą.
Odczytano również list od wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, który zaznaczył w nim, że widzimy firmę dobrze zorganizowaną i efektywnie zarządzaną.
Wiceprezes PG Silesia Thomas Lautsch podkreślił, że w górnictwie liczy się praca zespołowa.
– Chciałbym podziękować załogom PG Silesia – zaznaczył Thomas Lautsch. – Kopalnia jest niczym samochód, potrzebuje czterech kół. Pierwsze to produkcja, drugie rozwój, trzecie bezpieczeństwo, a czwarte ekologia. Inwestujemy też w technologie przyjazne środowisku, chodzi o unowocześnienie zakładu przeróbczego.
Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce Jan Sechter przypomniał, że w samochodzie jest również piąte koło – zapasowe.
– Tym kołem jest zdrowy rozsądek – mówił Jan Sechter. – Kopalnia Silesia jest przykładem innowacyjnej gospodarki. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy od początku ufali w powodzenie tego projektu. Mamy innowacyjne, nowoczesne przedsiębiorstwo.
Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk zaznaczył, że rodzime górnictwo potrzebuje ucieczki do przodu.
– Jak tej ucieczki do przodu dokonać pokazuje przykład PG Silesia – mówił wojewoda Łukaszczyk. – Sądzę, że pogodzimy tu interes gospodarczy regionu z interesem firmy. Chodzi o planowany przebieg drogi ekspresowej S1. Gratuluję, wiem, ile potrzeba wysiłku, by wyprowadzić przedsiębiorstwo na prostą – podkreślił Zygmunt Łukaszczyk.
Ponad 750 mln zł zainwestowanych przez EPH poszło głównie na modernizację kopalni, prace przygotowawcze do wydobycia oraz sprzęt i nowe technologie.
Zlożyły się na nie między innymi: zakup czterech kombajnów chodnikowych wraz z wyposażeniem przodkowym, kompleks ścianowy, dwuetapowy proces modernizacji zakładu przeróbczego, który zakończy się pod koniec tego roku wdrożeniem przyjaznej dla środowiska technologii, czy też nowy podziemny zbiornik na urobek.
Zmodernizowany szyb nr 2 robi wrażenie; po modernizacji moc maszyny wyciągowej wynosi 2200 kW, a udźwig użyteczny 12500 kg. Wydajność szybu to 10 125 ton na dobę.
Jerzy Dudała