Piotr Duda o deklaracji wprowadzenia emerytur stażowych: Solidarność nigdy nie odpuszcza

2023-09-12

Cieszymy sie z tej jasnej deklaracji PiS przede wszystkim dlatego, że to kolejny sukces Solidarności, który pokazuje, że jesteśmy skuteczni do bólu i nigdy nie odpuszczamy naszych postulatów – komentuje Piotr Duda zadeklarowane dziś przez PiS wprowadzenie emerytur stażowych.

– Emerytury stażowe to po obniżeniu wieku emerytalnego i odwróceniu wygasającego charakteru emerytur pomostowych najważniejszy postulat emerytalny wysunięty przez Solidarność. Droga do emerytur stażowych została otwarta podpisaniem porozumienia pomiędzy Solidarnością a rządem w Stalowej Woli w czerwcu tego roku. Rozmowy o emeryturach stażowych zapowiedział wówczas Jarosław Kaczyński – mówi Piotr Duda.

„Jesteśmy skuteczni”

– Po podpisaniu przez Prezydenta nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych mówiłem zaś, że ta droga to jest już właściwie autostrada. Nie myliłem się. Dziś mamy efekt już wieloletnich działań Solidarności i kolejny ogromny sukces Związku. Kolejny nasz postulat zostanie spełniony. Jaki dokładnie kształt będą miały emerytury stażowe, jaki staż będzie się do nich liczył i czy uwzględnione będą w nich okresy nieskładkowe – o tym wszystkim będziemy jeszcze na pewno rozmawiać z rządem i ostateczny kształt przepisów dopiero się wyklaruje.

– zapowiada Przewodniczący.

Podkreśla przy tym, że emerytury stażowe mają szansę na wejście w życie pod warunkiem utrzymania władzy przez Zjednoczoną Prawicę po październikowych wyborach.

– W innym wypadku nowa władza nie tylko nie wprowadzi takich rozwiązań, ale wręcz będzie podwyższać obecnie obowiązujący wiek emerytalny – mówi.

– Dziś cieszymy się z tej jasnej deklaracji PiS przede wszystkim dlatego, że to kolejny sukces Solidarności, który pokazuje, że jesteśmy skuteczni do bólu i nie odpuszczamy naszych postulatów. Nawet jeśli warunki są niesprzyjające do ich realizacji, potrafimy poczekać i wracać do nich aż do momentu, w którym zostaną wreszcie spełnione

– podkreśla Piotr Duda.

PiS zapowiada emerytury stażowe

Przypomnijmy, dziś podczas konwencji PiS, Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie postulowanych od dawna emerytury stażowych.

– W roku 1980, w Porozumieniach Sierpniowych, była mowa o stażowych emeryturach. Długo to trwało, bo już przeszło 43 lata minęło od podpisania tych porozumień. Dziś mogę z radością powiedzieć, że wprowadzimy emerytury stażowe: 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn

– powiedział.

NSZZ „Solidarność” stara się o wprowadzenie emerytur stażowych od dawna. W 2021 roku złożyła w Sejmie obywatelski projekt zakładający takie emerytury, pod którym zebrano wcześniej 235 tys. podpisów. Przewiduje on, że prawo do emerytury stażowej miałyby kobiety po przepracowaniu 35 lat okresów składkowych i nieskładkowych, a mężczyźni po 40 latach, pod warunkiem, że jej wysokość nie byłaby niższa od minimalnej emerytury.

Autor: Barbara Michałowska
Zdjęcie: M. Żegliński