W Silesii liczą na kompromisowe rozwiązanie ws. drogi S1

2013-07-04

KWK Silesia

W Silesii wskazują, że wybór wariantu A drogi S1 ograniczy wydobycie milionów ton węgla z aktywnego obszaru górniczego Czechowice II oraz ograniczy dostęp do milionów ton węgla.

Dariusz Dudek, przewodniczący Solidarności w kopalni Silesia i przewodniczący komitetu społecznego Silesia Walcząca spotkał się pod koniec czerwca z dyrektor GDDKiA Oddział w Katowicach Ewą Tomala-Borucką. Spotkanie dotyczyło właśnie planowanej drogi ekspresowej S1 i kontrowersyjnego wariantu A.

W Silesii liczą, że uda się wypracować kompromis, który zadowoliłby przedsiębiorców, społeczność lokalną oraz ekologów.

W trakcie spotkania Dariusz Dudek przekazał na ręce dyrektor Ewy Tomali-Boruckiej pismo wyrażające stanowczy sprzeciw wobec planów budowy drogi przez tereny wydobywcze PG Silesia oraz wykaz wszystkich podjętych dotąd uchwał, w których swój sprzeciw wyraziły regionalne jednostki samorządowe, powiatowe, gminne oraz związki zawodowe.

Pismo zostało skierowane również ministra transportu Sławomira Nowaka, wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz dyrektora Departamentu Górnictwa Ministerstwa Gospodarki prof. Macieja Kaliskiego.

Silesia Walcząca zapowiada, że nie podda się w walce o utrzymanie miejsc w pracy w PG Silesia, a tym samym podejmie wszelkie możliwe kroki w celu zablokowania budowy drogi S1 w wariancie A.

W piśmie złożonym na ręce Ewy Tomali-Boruckiej napisano: „Komitet Społeczny Silesia Walcząca po raz kolejny wyraża stanowczy sprzeciw wobec planów budowy drogi ekspresowej S1 przez tereny wydobywcze PG Silesia. Raz jeszcze przedstawiamy nasze stanowisko w tej sprawie, jednocześnie wskazując, że zebranych zostało już ponad 3300 podpisów na liście poparcia stanowiska Komitetu Społecznego Pracowników, Współwłaścicieli i Współpracowników PG Silesia Sp z o.o., oraz mieszkańców Czechowic-Dziedzic – Silesia Walcząca w sprawie zaniechania budowy drogi ekspresowej S 1 w wariancie A. Ponadto, stosowne pisma ze stanowiskiem Silesi Walczącej zostały skierowane do Ministra Gospodarki, Dyrektora Dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki, Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Ministra Transportu oraz Dyrektora Departamentu Dróg i Autostrad w Ministerstwie Transportu”.

W liście wymieniono również listę podmiotów, które wyraziły w uchwałach swój sprzeciw wobec budowy drogi S1 według wariantu A.

Jerzy Dudała

Artykuł pochodzi ze strony Portalu Gospodarczego WNP.